Gözardı Ettiğimiz Yemen

IMG_4313Orta-Doğu deriz  hep bu terimi kullandığımızda aklımıza ilk gelen ülkeler; Suriye, Ürdün, Lübnan ve Filistin’dir. Bu ülkeler zikredildiği vakit bölgedeki diğer ülkeleri kendi gölgelerinde bırakmaktalar. Günümüzde malum “orta-doğu” deyince aklımıza çatışma ve bu çatışmaların arasında kalmış masum insanlar geliyor. Bir ülke var ki, bu gibi çatışmaların arasında kalmış ve insani durumu kritik olsa da maalesef fiziksel uzaklığı sebebiyle kendini bize gösteremiyor. Yemen, Orta-Doğu’nun en güneyinde ve bölgeyle aynı kaderi paylaşmakta. Oysaki bizler 400 yıl beraber yaşadığımız kardeş Yemen halkının bugünlerde yaşadığı dramdan pek haberdar değiliz.

Geçen sene Eylül ayında Husiler’in Sana’yı işgal etmesinin ardından bugüne kadar geçen süreçte ülkede ekonomik, siyasal ve sosyal hayat durma seviyesine geldi. Ülkede yaşanan çatışmanın arasında kalan yine siviller oldu. Suudi Arabistan’ın başını çektiği koalisyon güçlerinin Yemen’e hava saldırısı başlatması ve bazı bölgelerde Husiler’in yapmış olduğu işgale karşı sivil direnişin başlamasının ardından ülkede elektrik, su ve gaz kesintisi yaşanmaya başlandı.

PEKİ, YA İNSANİ DURUM?

Biz, bitmek bilmeyen bu siyasi kargaşayı bir tarafa bırakıp masum ve mazlum Yemen halkının yaşadıkları dramı elimizden geldiği kadar duyurmaya çalışalım.

Yemen siyasi kriz öncesi bile su sıkıntısı çeken ve bu konuda gerekli tedbirlerin alınmadığı coğrafya iken şu an bu kriz, ülkede yaşanan siyasi kriz neticesinde Yemenlileri ciddi şekilde etkiler duruma gelmiştir. Hâlihazırda ülkenin pek çok merkezinde 3 milyon Yemenli temiz su bulma sıkıntısı çekmekte ve sivil toplum kuruluşlarının mahallelere getirdikleri tankerler ile su ihtiyacını evlerindeki bidonlara doldurarak karşılamaktalar. Sıcaklığın 35 ile 40 dereceye ulaştığı ülkede temiz içme suyunun ne kadar ehemmiyet arz ettiği az buçuk gözler önüne seriliyor…

Yemen’de su krizi yaşanırken bunun yanında diğer bir temel besin maddesi olan gıda temininde de büyük sorunlar yaşanmakta. Ülkede bazı eyaletlerde fırınlar sayılı sayıda ekmek çıkardıklarından bölgedeki ihtiyacı karşılayamıyorlar. Hal böyle olunca 8 milyon Yemenli, bunların çoğu; çocuk, kadın ve yaşlı gıda sıkıntısı yaşarken aynı zamanda kalıcı hastalıklara da yakalanmaktalar.

KRİZ BÜYÜK!

Savaşların kaderidir, erkekler savaşır kadınlar, çocuklar ve yaşlılar geride kalarak savaşa gidenlerin arkasından eli mahkûm çaresizce beklemeye başlarlar. Yemen’de geride kalan bebekler ve çocuklar insani krizin ciddi boyutlara ulaştığı bir anda beslenme yetersizliği ve sağlık şartlarının elverişsizliğinden ötürü maalesef hayatlarını kaybetmekteler.

Bu kadar sorunların yaşandığı Yemen’e sayısal veriler ışığında bakarsak;

Ölü Sayısı 3 bine yaklaşmış durumda

Yaralı sayısı 10 bin kişi ve bunların arasında kadın, çocuk ve yaşlılar da bulunmakta

Yıkılan ev sayısı 3 binin üzerinde

100 bin aile savaş sebebiyle ülke içinde yer değiştirmiş durumda

Çok sayıda hastana, okul, su deposu ve benzin istasyonu ya yıkılmış ya da vurulmuş durumda.

BİZLER NELER YAPABİLİRİZ?

Yeryüzü Doktorları Derneği Mübarek Ramazan-ı Şerif’te Yemen’de açlık ve susuzluğa maruz kalan bu yavrulara bağışçılarından gelen yardımları ileterek bir nebze olsun yardım etme derdinde. Başlattığı kampanya ile Yemen’deki bebeklere tıbbi gıda yardımında bulunmakta. Şu mübarek Ramazan-ı Şerif’te bebeklerin ve çocukların acısını dindirmek bir nebze de olsa Yemen’deki insani dramı hafifletecektir.

 

Yayın: Gazete Vahdet 28.06.2015

Bir Cevap Yazın