Çilenin Diğer Adı; Havalimanı

 

Havalimanlarında sorguya çekilmek artık seyahatlerimin bir parçası haline geldi. İsrail, Mısır, Yemen ve diğerleri…

Havalimanı hapishaneleri, sorgu odaları.. Kısacası girmediğim yer kalmadı. Ama çok şükür, biraz bekleyiş ve sorgudan sonra ülkeye girişe müsaade ediyorlar. Açılıp dağıtılan çantamdan sonra tabi. Bu nedenle kısa seyahatlerde favorim sırt çantam olmuştur.

İnsanî yardım için gittiğim ülkelerde terör örgütlerine yardım yataklıktan sorgulanmak da işin cabası.

Başlıyor klasik sorular;

– Kime geldin?

– Bağlantıların kim?

– Buradaki vazifen ne?

– Kim gönderdi?

Vs. vs.

Yemen’de hapishanede sorgu esnasında ışık altında benim söylediklerimi dinlememekte inat ederek sigara dumanını bana üfleyen sorgu memuru diğer yandan pasaportumun sayfalarını tarayıp; “Rafah’tan Gazze’ye girmişsin? Irak’a gitmişsin?” gibi sorular soran beli silahlı istihbarat memurları..

İsrail’de; bütün ekibi sıradan geçirdikten sonra pasaport kuyruğunun sonuna kalarak başlayan gergin bekleyiş.. Gişe memuru pasaportta İsrail vizesini ararken daha ilk sayfada önüne çıkan Yemen vizesine mi yansın yada hemen arkasında bulunan Orta Afrika Cumhuriyeti vizesine mi?  Hepsini geçelim sürekli siyasi sıkıntılar yaşadığı Lübnan vizesine mi? İsrail vizesinin bulunduğu sayfaya daha gelemeden; “Sizi şöyle alabilir miyim acaba?” diyerek görevliyi yanına çağırması ve beni sorgu odasına çekmesi..

Her çekilişin klasik bir bekleyişi vardır. Ya önce boş bir bankta oturup odaya çağrılmak için sıra beklersiniz yada direk sorgu odasına götürülürsünüz.

Ama siz siz olun hiç bir şekilde ters gitmeyin. Neden mi? Gerek yok. Çünkü sizi şüpheli gördüğü bir durumda alması gerekir vazifelinin. Ha sorulan sorular, yapılan muameleler ağırınıza gidebilir; sıkın biraz dişinizi. Dua edin o insanlara, paranoyaları geçsin diye.

Orta Doğu seyahatleri için bir öneri vereyim. İsrail’e gideceğiniz pasaportu ayırın onu Avrupa ve ABD için kullanın. Diğer pasaportunuzu da Orta Doğu ve diğer ülkeler için kullanın. Emniyete bir dilekçe verdiğiniz takdirde size ikinci pasaportu çıkarma imkanı sağlıyor. Üstelik ikisi de aynı anda yanınızda bulunabiliyor. Yanınızda derken evde, işte ve çekmecede; seyahat esnasında değil. 

Havalimanında takılma adetim yurtdışına ilk defa Mısır’a gittiğimde başladı ve oradan üstüme yapıştı sanırım. Ne zaman kurtulurum Allah bilir 🙂

Hem pasaporttaki vizeler hem de ismimin etkisi olduğu sürece Allah sabır versin bana 🙂

Takılmadan geçtiğim olmuyor mu? Oluyor ama o zaman da ben inanamıyorum 🙂

 

Bir Cevap Yazın